GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI

Üniversitemiz ve Türkiye Organ Nakli Vakfı Uluslararası Karikatür Yarışması İçin Protokol İmzaladı

21.09.2021

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik ve Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Dr. Eyüp Kahveci arasında yapılan protokol çerçevesinde, organ bağışı konusunda ulusal ve uluslararası alanda toplumsal farkındalığın arttırılması amacıyla 2. Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması düzenlenmesine karar verildi.

Yarışma projesini Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü adına yürüten Bölüm Başkanı Doç. Dr. Doğan Arslan, yarışmanın amacının sanat ve tasarımın iyileştirici gücünü sosyal konularla bir araya getirerek toplumsal farkındalığı arttırmak, daha fazla organ bağışının yapılmasını sağlayarak toplumsal bilinç kazandırmak olduğunu ifade etti. Arslan, bu yarışmayı diğer yarışmalardan ayıran en önemli yanın ise alanında dünyada ilk ve tek yarışma olması olarak belirtti.

Yarışmanın bu seneki uluslararası jürileri şu önemli isimlerden meydana gelmekte; İran’dan Alireza Pakdel, İtalya’dan Marco De Angelis, Polonya’dan Pawel Kuczynk, Belçika’dan Rudy Gheysens, Endonezya’dan Jitet Koestana, Azerbaycan’dan Seyran Caferli, Kıbrıs’tan Hüseyin Çakmak ve Türkiye’den NTV Reklam Arası programcısı Ender Merter, Üsküdar Üniversitesi öğretim görevlisi Necdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Görsel Sanatlar genel müdürü Alper Özkan, Yeditepe Üniversitesi öğretim üyesi ve sanatçı Gürbüz Doğan Ekşioğlu ve üniversitemiz öğretim üyelerinden Doğan Arslan.

2.Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması'na Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Türk Böbrek Nakli Vakfı, Organ Nakli Koordinatörleri Derneği, Sağlık Diplomasisi Derneği, International Transplant Network, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Erciyes Organ Nakli Vakfı, Kanope, Pulmoner Hipertansiyon ve Skleroderma Hasta Derneği, Novartis Türkiye, Georgian Association of Transplantologists (GAT) ve Donor Network Association Bosna Hersek (DN&BH) gibi pek çok önemli kuruluş da destek vermekte.

2.Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması'na son başvuru tarihi 1 Ekim 2021’dir.

Yarışma hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.